Mokestį susimokėti vis paprasčiau, nors ne pigiau

Krovininis transportas apkrauna kelius, jų priežiūrai ir plėtrai tenka skirti vis naujų investicijų. Vyrauja nuostata, kad kelių infrastruktūros sąnaudas turi padengti kelių naudotojai. Kelių mokesčių sistemos tampa vis tobulesnės. Postai keliuose, kur rinkliavos renkamos tiesiog stabdant automobilius, neišvengiamai nueis į užmarštį. Nuo 2007 m. Lietuvoje galiojanti vinječių sistema šiuolaikiniame kontekste taip nėra moderni. Popierinius lipdukus keičia elektroninė sistema. Nuo 2008 m. aštuoniose Europos šalyse (Eurovinjetės susitarimo ir prie jos prisijungusiose) įvestos ektroninės eurovinjetės. Sistema pagrįsta elektronine duomenų baze, todėl nereikia sustoti pasienio zonoje norint įsigyti lipdukų, išvengiama transporto kamščių.

Naujausią novatoriška elektroninę kelių mokesčių sistemą pirmoji (2005 m.) įdiegė Vokietija. Sistema ne tik nestabdo transporto priemonių srauto, bet ir įvertina realiai nuvažiuotą atstumą bei sunkvežimio taršos klasę. Tam pasitelktas navigacijos technikos GPS ir mobiliojo ryšio komunikacijos GSM derinys. Vairuotojo kabinoje sumontuotas mini kompiuteris, prietaisas OBU, gauna palydovo signalą ir nustato, ar automobilis važiuoja apmokestinamu keliu, tada apskaičiuoja mokestį ir užkoduotus duomenis mobiliuoju ryšiu perduoda į sistemos skaičiavimo centrą. Mokestį siūloma sumokėti vartotojui patogiu būdu.

Nuo pernai vasaros išmaniosios technologijos renkant kelių mokestį tapo kasdienybė ir Lenkijoje – įdiegta viaTOLL sistema. Transporto priemonės, kurių bendroji masė yra didesnė nei 3,5 t, privalo įsigyti prietaisą viaBOX, o toms, kurių bendroji leistina masė yra mažesnė, elektroninei rinkliavai skaičiuoti yra būtinas viaAUTO įreginys.

Pažangiosios kelių mokesčių sistemos yra patogios ir tikslios. Pagrindinis jų trūkumas – ženkliai išaugantis kelių mokestis, taigi ir pervežimų kaina. Tačiau kelio atgal, matyt, jau nėra. Lieka tikėtis, kad, plečiantis analogiškų sistemų tinklui, ateityje  gerų žinių sulauks ir vežėjai.

 

Autorius: BukMatomas

Tags: , , , , , ,

Jūsų komentaras