Logistika verslui užaugina sparnus

Logistika verslui užaugina sparnus

Logistikos terminas yra kilęs iš senosios graikų kalbos žodžio logistike, kuris reiškia meną apskaičiuoti, svarstyti, mąstyti. Ši socialinės ekonomikos mokslo ir praktinės veiklos sritis susiformavo palyginti neseniai, baigiantis XX a. Impulsą jos plėtrai suteikė tyrimai, atskleidę šokiruojantį faktą – kad net 70 proc. prekės galutinės kainos sudaro transportavimo, sandėliavimo išlaidos. Susimąstyta, kaip racionaliai planuoti bei valdyti materialinius srautus, grandinę nuo tiekėjo iki galutinio vartotojo. Šiandien logistika įgijo ypatingą reikšmę.

Šiuolaikinės informacinės technologijos tapo galingu logistinių sprendimų įrankiu, kuris padeda strategiškai vertinti bei valdyti situaciją. Naujoji logistika yra pajėgi verslui užauginti sparnus: padaryti jį efektyvesnį, suteikti konkurencinio pranašumo. Ji aktuali ne tik versle, bet ir socialinėje srityje, pedagogikoje, medicinoje ir kt.; padeda spręsti problemas įvairiu lygiu – tiek globaliu (regioniniu, valstybiniu, tarpvalstybiniu), tiek ir mikrolygiu – atskiro subjekto mastu.

Transporto įmonės logistinio padalinio užduotis – krovinių paieška, maršrutų sudarymas, krovinio kontrolė kelionėje ir pan. Kaip ir kitoms veiklos rūšims, svarbus yra 7R principas: reikiamas produktas, reikiamos kokybės, reikiamo kiekio, reikiamu laiku, reikiamoje vietoje, reikiamam klientui, reikiama kaina. Logistika yra dinamiška sritis, reikalaujanti nuolatinio dėmesio, investicijų, mokymosi. Šiandien Lietuvoje yra jau nemažai anksčiau stiprių transporto ar sandėliavimo įmonių, kurios išplėtė veiklą ir tapo šiuolaikinėmis logistikos ir transporto įmonėmis. Jos investavo ne tik į transporto parkų plėtrą, bet ir terminalų statybą bei specialistų mokymą, teikia kompleksines trečiosios šalies logistikos paslaugas.

Tačiau tiek mažoms, tiek ir didelėms įmonėms šimtu procentu nepavyksta išvengti tam tikrų problemų, kurios mažina veiklos efektyvumą. Krovinių pasiūlos piko metu susiduriama su transporto bei vairuotojų trūkumu, dar didesnė problema – tuščia rida. Laimei, šiandien transporto logistika turi rimtą šiuolaikinį įrankį – krovinių ir transporto biržą. Krovinių paieška grįžtamajam reisui iš Europos gali užtrukti vos kelias minutes.

Panašūs straipsniai:

Autorius: BukMatomas

 

Tags: , ,